Fizjoterapeuta to specjalista, który eliminuje pewne procesy chorobowe w organizmie pacjenta, zapobiega nawrotom chorób i usuwa dolegliwości. W przeciwieństwie do rehabilitanta w leczeniu stosuje nie tylko szereg ćwiczeń gimnastycznych, lecz także nowoczesne metody leczenia, takie jak: krioterapia, leczenie ultrafioletem, podczerwienią czy laserem. Do tego wykonuje masaże zdrowotne.
Popularność zawodu fizjoterapeuty wzrosła w ostatnich latach, głównie ze względu na starzenie się naszego społeczeństwa. Jest coraz więcej starszych ludzi, którzy potrzebują specjalistycznego leczenia.
Jakie trzeba mieć predyspozycje by zostać fizjoterapeutą?
Żeby zostać fizjoterapeutą trzeba:
dysponować znaczną wiedzą medyczno-anatomiczną,
być sprawnym manualnie,
być silnym fizycznie,
mieć umiejętność nawiązywania kontaktu z innymi,
być cierpliwym i konsekwentnym.
Co zrobić, by zostać fizjoterapeutą?
Fizjoterapeuta powinien skończyć studia licencjackie albo najlepiej - magisterskie, na których zdobędzie nie tylko praktyczne umiejętności, ale także wiedzę teoretyczną - niezbędne m.in. do kształtowania i podtrzymywania sprawności czy wydolności osób w różnym wieku. Oczywiście, można także ukończyć kilkumiesięczny kurs czy studia policealne, ale nie jest to droga, którą polecają specjaliści.
Studia z fizjoterapii prowadzą: akademie wychowania fizycznego, akademie medyczne i kilka szkół niepaństwowych.
Gdzie może pracować fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuci są potrzebni:
w szpitalach,
w ośrodkach zdrowia,
w sanatoriach,
w gabinetach odnowy biologicznej,
w hotelach,
w salonach fitness,
klubach sportowych.
Czasami fizjoterapeuci prowadzą własną działalność i sami przyjeżdżają do swoich pacjentów. Szczególnie tam, gdzie nie ma w pobliżu specjalistycznych ośrodków.
Ile zarabia fizjoterapeuta?
Trudno określić standardowe kwoty, bo fizjoterapeuci są zatrudniani według stawek indywidualnych i wszystko zależy od ich umiejętności. Już w pierwszych latach pracy mogą zarabiać od 2 do 3 tys. zł miesięcznie, ale trzeba pamiętać, że muszą ponosić też niemałe wydatki - głównie na własne kształcenie.