środa, 23 kwietnia 2014

Żołnierz


Żołnierzem zawodowym jest osoba na stałe lub czasowo zaangażowana przez armię do służby lub współpracy. Może nim być zarówno żołnierz niższy rangą, ale i podoficer czy oficer. Kiedyś wybór kariery w wojsku oznaczał związanie się z armią na całe życie, najczęściej tuż po maturze lub jeszcze przed nią. Coraz częściej do wojska trafia się jednak inaczej: absolwenci studiów cywilnych przychodzą do armii, żeby znaleźć tam stabilizację i możliwości rozwoju.

WARUNKI PRACY

Trudno jednoznacznie określić warunki pracy żołnierza zawodowego. Zależą one przede wszystkim od jego specjalizacji oraz przydziału. Inny charakter pracy będzie miała służba w wojskowym szpitalu, inny w wojskach lądowych, a jeszcze inny w lotnictwie. Niezależnie jednak od tego żołnierz zawsze funkcjonuje w silnie shierachizowanej strukturze, gdzie bezwzględnie musi przestrzegać regulaminów i wykonywać rozkazy dowódców.

Żołnierz prawie zawsze pracuje w zespole, gdyż stanowi część oddziału. Stąd niezwykle ważne jest, by potrafił współpracować z innymi oraz łatwo się z nimi porozumiewać. Ważne jest także poczucie odpowiedzialności za współtowarzyszy oraz odpowiedzialność wynikająca z dostępu do broni oraz innych urządzeń, które mogą wyrządzić krzywdę osobom postronnym. Stąd szczególnie ważne jest staranne i uważne obchodzenie się z powierzonym sprzętem.

WYMAGANIA

Żołnierz musi być zdrowym i zdyscyplinowanym obywatelem przygotowanym do uprawiania zawodu, który jest służbą, a więc wymaga więcej zaangażowania niż inne zajęcia. Bardzo ważna jest kondycja fizyczna, gdyż w wojsku sprawność jest bardzo ważnym elementem. Ponadto powinien się wyróżniać cechami przywódczymi, umieć podejmować szybkie decyzje, przyjmować i egzekwować rozkazy. Ważną cechą żołnierza jest posłuszeństwo oraz wykonywanie rozkazów. W toku nauki w szkołach wojskowych z reguły bardzo szybko weryfikowane są cechy, które określają przydatność do zawodu żołnierza. Oprócz tego ważna jest wiedza żołnierza, który wraz z postępem technicznym ma do czynienia z coraz nowszymi urządzeniami i technologiami. Obecnie wiedza – najczęściej techniczna - jest nie mniej ważna niż wyszkolenie umiejętności czysto fizycznych. Bardzo ważna jest też dobra znajomość języków obcych. Bez niej nie ma możliwości rozwoju kariery międzynarodowej.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Droga do pracy w wojsku zależy od korpusu służby. Korpus oficerów wymaga wykształcenia wyższego, korpus chorążych - wykształcenia średniego, a korpus podoficerów - ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej. Aby zostać oficerem służby kontraktowej, trzeba mieć zawód, który będzie potrzebny wojsku. Obecnie do takich zawodów zalicza się m. in. informatyków.

Kandydaci na żołnierzy zawodowych w Polsce mają cztery uczelnie wojskowe do wyboru: Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Wyższą Szkołę Oficerską we Wrocławiu. Na każdą z uczelni bardzo trudno się dostać, gdyż ze względu na prestiż cieszą się bardzo dużą popularnością oraz obowiązują na nich surowe egzaminy.